40 branding
, , ,

החיים מתחילים בגיל 40 (ואיך זה קשור למיתוג)

by

שתפו

החיים מתחילים בגיל 40 (ואיך זה קשור למיתוג) – 40 branding

אם אתם חושבים להקים עסק עצמאי בקרוב או שאתם כבר בתוך התהליך, אז הפוסט הזה הוא בשבילכם.

 40 branding

לא מעט אנשים מבלים את החלק הראשון של הקריירה שלהם כשכירים, עובדים מ-08:00-17:00 וגם הרבה יותר מזה, במקביל מנהלים משק בית, מגדלים ילדים, לומדים לימודים אקדמיים, לוקחים משכנתא, קונים בית ועוד הרבה יותר מזה.

בסביבות גיל ה-40 קורה משהו קסום לחלקנו, החיים מורידים מעט הילוך, הילדים כבר לא כל כך קטנים, השגרה מתארכת ואז האצבעות מתחילות לדגדג והמחשבות מתחילות לרוץ בראש, וכשהמחשבות מתחילות לרוץ לנו בראש אז זה הרגע שתהליכים מתחילים להתחולל.


לרבים מאתנו קיים כשרון שלא מומש, שאיפה שחיכתה לפרוץ ולהפוך למשהו ממשי או אהבה לתחום מסוים שנזנח הצידה במירוץ המטורף של החיים.
לחלקנו נמאס ממקום העבודה ורוצים להיות בוס לעצמנו, מרגישים מספיק טובים להצליח בכוחות עצמנו ומרגישים בשלים מספיק בתקופת הגיל הזו גם לממש את זה.
מלבד הקמת העסק, בניית המודל העסקי וכל הנלווה לכך, ישנו את נושא מיתוג ושווק העסק, ועל זה אני רוצה מעט לדבר.

היום קיימים המון כלי שיווק ופרסום, חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, ולעצמאי החדש המגוון ועושר הכלים יכול לבלבל ואפילו להרתיע.
רציתי לפרט מניסיוני על מספר צעדים שמומלץ בחום ליישם בימינו על מנת להתחיל ולרכוש לקוחות, לשווק, לפרסם ולמתג את העסק.
חשוב לציין כי מיתוג הינו תהליך ארוך ומורכב והפוסט הזה הינו רק קצה המזלג.
על מנת להיות כמה שיותר ברורים, בואו ניקח דוגמה מוחשית, למשל ברצוני לפתוח עסק העוסק בתספורות לכלבים (תחום שאני מודה שאין לי בו שמץ של מושג).

אז בואו נתחיל:

עיצוב לוגו – לוגו הינו סמל שהוא בעצם תעודת הזהות הגרפית של העסק. הסמל, שכולל גרפיקה, צבעים ולפעמים גם תוספת כיתוב אמור לשקף את מה שהעסק רוצה לייצג כלפי חוץ. תהליך העיצוב ובחירת הסקיצה הסופית של הלוגו חשוב לא פחות מהלוגו עצמו מכיוון שהתהליך מחייב את בעל/ת העסק לחשוב מה העסק מייצג, מה הוא רוצה לשדר, האם הוא רוצה ללכת על אסטרטגיה של שירות או אסטרטגיה של מחיר, אולי על אסטרטגיה של בידול מול מתחרים  והתעסקות בנישה מסוימת של התחום או אולי דווקא אסטרטגיה שאומרת שהעסק שלי מספק את כלל השירותים באותו תחום רחב בו הוא עוסק.

בחירת הצבעים והגרפיקה תתבצע בהתאם לאסטרטגיה שנבחרה וכך גם הסלוגן שיבחר, וניתן לומר כי תהליך העיצוב מייצר תהליך חשיבה שהינו קריטי מבחינת בעל העסק.

בהמשך לדוגמא שלנו, אם אני ארצה למתג את העסק ככזה שמתרכז בתספורות כלבים באספקט של בריאות העור אז ארצה לשלב בלוגו אולי צבע כחול שקשור לתחום הרפואי ומשדר בטחון ומחויבות.
אם אני ארצה למתג את העסק ככזה שמתרכז בתספורות כלבים באספקט של קוסמטיקה אז ארצה אולי לשלב בלוגו צבע סגול שמשדר יצירתיות ואלגנטיות.
אם אני ארצה למתג את העסק ככזה שמתרכז בתספורות כלבים באספקט של טובת הכלב תחילה והנוחות הטבעית שלו, ארצה אולי לשלב בלוגו צבע ירוק המשדר שלווה טבע ובריאות. (מאמר מקיף על משמעות צבעים בעיצוב לוגו ניתן לקרוא כאן).

רבים עושים טעות והולכים על לוגו זול שנמכר לפי סקיצות מוכנות. מלבד העובדה שהלוגו אינו ייחודי כלל, לעיתים קרובות הוא סוג של ציור שכלל אינו עולה בקנה אחד עם העסק ובדרך כלל מאוד מפורט מה שמקשה על זיהויו לאחר מיכן ע"י אנשים מזדמנים.
יש לקחת בחשבון כי הלוגו מלווה את העסק ונשתל בכל אלמנט מיתוגי אפשרי כגון כרטיס ביקור, אתר, פליירים, שלט, מדבקות רכב ועוד.
החלפת לוגו בשלב ביסוס העסק הינה מסוכנת ויש לה עלויות גבוהות.

בלוג – הרבה מאוד מהעצמאים בארץ וגם בעלי העסקים הגדולים יותר לא הפנימו עדין את הכוח התדמיתי והפרסומי שיש לבלוגים בימנו. למי שלא מכיר, בלוג הינו סוג של יומן רשת בו אדם או ארגון יכול לתעד כל סוג של מידע. הבלוג יכול להיות דף, מקבץ של דפים או אתר שלם, בדרך כלל המידע מחולק לקטגוריות ולפוסטים.

אם אני רוצה שיתחילו להכיר את העסק שלי, מעוניינת לקדם את העסק בגוגל ורוצה להתחיל לגבש קהל של לקוחות פוטנציאליים ובהמשך גם לקוחות, אז מומלץ מאוד להקים בלוג ולהתחיל לפרסם חומר מקצועי, טיפים, פוסטים ומאמרים בתחום העסק שלי (כמובן שלא אשכח לשתול בבלוג את הלוגו שלי שהכינותי מראש בסעיף הקודם)

אם נמשיך בדוגמא שלנו של מספרת כלבים, הייתי מפרסמת מאמרים שדנים בחשיבות הבריאותית של תספורת לכלבים, סוגי התספורות הנפוצות היום, איזו תספורת מומלצת לאיזה גזע כלב, מהי התדירות המומלצת לתספורת, השפעה של תספורת על נשירת שיער, אילו תוספי מזון לכלבים מחזקים את העור והשיער, כיצד לשמור על שיער בריא ועוד הרבה.
מה שיקרה זה שלאט לאט אנשים שמתעניינים בנושא יתחילו לעקוב אחרי הפוסטים הללו, יקראו אותם, ויבינו כי מדובר פה בעסק מקצועי ובמידה ויזדקקו לשירותי תספרות לכלב שלהם, ישקלו לנסות את העסק החדש.

ניתן לשלב בבלוג גם סרטוני וידאו המדגימים את אופן התספורת, הציוד שנעשה בו שימוש, סוגי תספורות שונות וכו'.
את הפוסטים מומלץ לפרסם בדפים עסקיים שיוקמו ברשתות חברתיות כגון פייסבוק וגוגל פלוס וניתן גם לקדם את הבלוג בתשלום במנוע החיפוש של גוגל.

דבר אחד מאוד חשוב לזכור: החומר שיכתב בבלוג חייב לתת ערך ללקוח, חייב להיות מקורי ומקצועי וצריך להיות מפורסם בתדירות קבועה. במידה והחומר משוכפל אז אין לו ערך ממשי כי הגולש יכול למצוא אותו גם במקומות אחרים ומבחינת גוגל, זה לא פוסט שכדאי לקדם אותו.

מיילרים / ניוזלטרים – אחרון חביב לפוסט הזה זה המיילר. מיילר או בשמו האחר ניוזלטר, הוא מייל שיווקי אותו אני שולח לבנק של לידים (לקוחות פוטנציאליים).
המייל יכול להכיל חומר פרסומי או שיווקי כגון מוצרים או שירותים חדשים שהעסק מספק, מבצעים ואפילו הודעות על פוסטים חדשים בבלוג שפרסמתי.

חשוב לי לציין פה כמה הערות חשובות:

  • ניוזלטר נחשב ככלי השיווקי בעל יחס עלות תועלת בין הגבוהים שיש, כלומר בהשקעה יחסית נמוכה, אני יכולה להשיג יחסית תועלת גבוהה שתתבטא בלקוחות שמתקשרים ומתעניינים במבצעים שפרסמתי, לקוחות שפוקדים את העסק בעקבות פרסום. בהתנהלות נכונה שלי אוכל להמיר אותם אותם להיות לקוחות שלי.
  • מומלץ לשלוח את הניוזלטרים דרך מערכת דיוור מסודרת המנהלת את הלידים, מאחסנת את היסטוריית השליחות ומספקת סטטיסטיקות על מספר הנמענים שפתחו את המייל, הקליקו על לינקים בתוכו והגיעו לאתר העסק ועוד.
  • חשוב לשלוח ניוזלטרים מעוצבים שנראים טוב ומותאמים גם למכשירים ניידים, מכיוון שלא מעט אנשים קוראים מיילים דרך הנייד שלהם.
  • חשוב כי רשימת הנמענים תהיה רשימה איכותית ולא כמותית של אנשים שבאמת קיים פוטנציאל מכירה עבורם.
  • הדרך הטובה ביותר להשיג כתובות של לקוחות פוטנציאליים הינה ע"י דף נחיתה המכיל טופס איסוף פרטים, מומלץ להציע מתנה כלשהי בצורת קופון, שירות או מוצר על מנת לשכנע את הגולש להכניס את הפרטים שלו.

בהמשך לדוגמא שלנו, ניתן להפיץ ניוזלטרים המכילים הודעות על פוסט חדש בבלוג, קופונים לתספורות, מבצעי קיץ, תוספי מזון חדשים עבור כלבים לעור בריא במכירה מוקדמת בבית העסק ועוד.

עוד לא דיברנו על כלים נוספים כגון דפי נחיתה, אתר אינטרנט, דפי עסק ברשתות חברתיות, פליירים אינטרנטים ועוד, אבל את זה נשאיר לפוסט הבא.

אז לא לשכוח, החיים מתחילים באמת בגיל 40, עד אז אנחנו רק חוקרים ומנסים.

בהצלחה

דייזי עיצוב גרפי www.daisydesign.co.il

שתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *